Generator – wobulator 1Hz-40MHz

Od czasu do czasu, a w zasadzie bardzo często :), w pracowni krótkofalowca potrzebny jest generator. Fabryczne są dosyć drogie szczególnie na zakres w.cz. więc najlepiej jest zbudować go samemu. Od kilku lat na rynku są dostępne rewelacyjne w zastosowaniach amatorskich układy AD9850 i różne ich odmiany, które dosłownie zrewolucjonizowały rynek amatorskich konstrukcji syntez, generatorów itd.

Jak dotąd jeśli potrzebowałem generator na daną częstotliwość to po prostu budowałem go na odpowiednim tranzystorze i było ok jednak jest to trochę czasochłonne i kłopotliwe za każdym razem składać coś, żeby np. zmierzyć coś innego. Kiedyś wpadł mi w ręce numer Elektroniki Praktycznej(dokładnie 3/2017), w którym kolega SQ5RWQ opisywał gotowy układ wykorzystujący ww. układ Analog Device potrafiący generować sygnały od 1Hz do 40MHz(najnowsze układy tej firmy pracują do kilkuset MHz). Oprócz funkcji generatora przedstawiony układ posiada również funkcję przemiatania częstotliwości czyli wobulatora.

Co prawda opis znalazłem już grubo ponad rok od daty emisji czasopisma, ale w firmie AVT były jeszcze dostępne płytki więc szybko zamówiłem, a potem jeszcze rok czekały na swoją kolej :). Generator DDS miałem jeden zapasowy z Chin, skompletowałem resztę drobnicy i przystąpiłem do montażu.

W zasadzie jeśli chodzi o montaż to nie ma tutaj nic trudnego. Wszystko pasuje idealnie, na płytce nie stwierdziłem żadnych błędów, a układ ruszył od pierwszego odpalenia. Można się jedynie przyczepić do dosyć słabego wykonania płytki PCB, która do pierwszego lutowania jest ok, jednak w przypadku wymiany któregoś elementu możemy go odlutować razem ze ścieżką i przelotką co wymaga później odpowiedniej naprawy.

Autor przygotował wszystko, razem z obudową i wszystko fajnie pasuje. Gdzieś w międzyczasie przeczytałem na internecie, że prototypowy program nie za bardzo radzi sobie z obsługą enkodera(potrafi gubić impulsy). Skontaktowałem się z Adamem SQ5RWQ i po kilku godzinach dostałem poprawioną wersję, która działa bez większych zastrzeżeń(nowy program wymaga dolutowania dwóch diod na płytce panela przedniego).

Sam układ ruszył od pierwszego włączenia. Z powody braku zalecanego tranzystora BC141-16 zastosowałem 2SD400 i również działa bez problemu.

Regulacji po pierwszym uruchomieniu wymaga tylko jasność podświetlenia wyświetlacza, oraz współczynnik wypełnienia przebiegu prostokątnego, który regulujemy potencjometrem na płytce generatora DDS.

Sam układ działa, jednak minusem jaki dało się zauważyć jest spadająca amplituda sygnału wraz ze wzrostem częstotliwości, wynikającym z ograniczeń samego układu DDS. Przy górnej granicy generowanego sygnału amplituda sygnału wynosi tylko ok. 0,2Vpp. Poniżej zdjęcia wraz z pomiarem na oscyloskopie:

Ogólnie polecam konstrukcję, jest bardzo udana i można ją wykonać w bardzo krótkim czasie. Postaram się jeszcze zamieścić zdjęcia z działania wobulatora.

Sebastian SP9TDA